Allegori över tiden oljemålning

115884

ALLEGORI ÖVER TIDEN, Sverige 1700-talets andra hälft, i Christian von Thums art, eremit med fickur och bok, signerad och daterad på baksidan den 21 Mart˙ 1785 af Moberg, kostar 5 1/2 Rdr, olja på duk, 50,5x41,5 cm
PROVENIENS: Apotekare Erik Borgenstam, Falun
Boken med följande text: "Uret vårt och Herrans klocka giva sällan lika slag. Tiden vill oss därmed locka till att hålla annan lag. Gud som styrer alla tider han vet bäst vad tiden lider."

Smärre skador

Konst, Måleri

Budhistorik (9 bud)
170377
4 600
170370
4 400
170369
4 200
168910
168187

Slutpris SEK:
4 600
Utropspris SEK:
6 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer