Vilstol Plycraft

109095

VILSTOL med fotpall, George Mulhauser, Plycraft, USA 1960-tal, valnötsplywood, dynor klädda i ljusbrunt skinn med djuphäftade knappar, fyrdelad centalfot i aluminium, höjd 100, fotpallen 42 cm
HISTORIK: Modellen är inspirerad av Charles Eames kända lounge chair från 1956,

Slitage

Vilstol Plycraft

Budhistorik (11 bud)
89710
4 800
89708
4 200
89707
3 200
89584
1 600
89582

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.