Golvur 1800-tal Jon Nilsson Kisterud

108871

GOLVUR, märkt 1807 på insidan av dörren, uttavlan märkt Jon Nilssin, Kisterud, höjd ca 215 cm, pendel och lod finns, enl utsago har Gustaf Fjaestad målat över originalytan PROVENIENS: Familjen Lars Magnus Ericsson (LM Ericsson)

Dörren hänger löst i gångjärnet

Budhistorik (12 bud)
82516
1 700
81649
1 600
81649
81666
1 400
81649

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.