Spelbord

107724

SPELBORD, 1800-talets början, fanerat i alm med spår av ursprungligt måleri, signerat AB i lådan samt bakstycket (möjligen hovsnickare Anders Broman) höjd 78, 39x87 cm
PROVENIENS: Enligt påskrift i blyerts inköpt från Inspektör Johanssons auktion vid Gripsholms Kungsladugård 1881

Ny lådbotten

Spelbord

Budhistorik (3 bud)

69671
1 900
68465
63773

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.