Bönematta

106969

BÖNEMATTA/AN OTTOMAN MANYLUKA PRAYER PANEL, Osmanska riket, 1800-talets andra hälft, naturvit tuftad yllebotten med ymniga broderier i kedjesöm och läggsöm, motiv med centralt placerad blomsterkorg flankerad av pelare sammnbundna av blomsterslingor, längs ytterkanten blom- och bladslinga, frans, 161 x98 cm, smärre slitage

Mattor/Textilier

Bönematta
Budhistorik (13 bud)
66965
66962
2 800
66959
2 600
66958
2 400
66957

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.