Tallrik porslin Kina

106311

TALLRIK, porslin, Qianlong (1736-1795), dekor i grisaille, järnrött samt guld, spegeln med spegelmonogram inom kartusch under adlig krona, fleur de lis-bård, brättet med dekor i grisaille och guld, diameter 23 cm
PROVENIENS: Bankdirektör Ludvig Arosenius (1830-1904), därefter i arv till nuvarande ägare

Nagg och glasyrbortfall längs brätteskanten

Keramik/Porslin, Orientaliskt

Tallrik porslin Kina

Budhistorik (21 bud)
57738
2 400
57513
57331
57512
57331
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.