Fat i porslin Kina 1700-tal

105046

FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i famille rose av pioner, diameter 34,5 cm
PROVENIENS: Konsul Oscar Ekman, Göteborg
hans dotter Louise Ekman g.m. friherre Axel Löwen, Skedevi säteri, Forssa socken, Södermanland
Friherre Claës August Falkenberg g.m. Louise Ekman i hennes andra gifte
genom arv styvsonen friherre Gustaf Adolf Falkenberg
därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare

Slitage, spricka, nagg på brättets undersida

Orientaliskt, Porslin

Fat i porslin Kina 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
54332
54328
54316
1 900
54301
1 800
54296
1 700

Slutpris SEK:
210 EUR, 236 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.