Värja 1600-tal

104568

VÄRJA, tysk, 1600-talets första hälft, klinga med smedsmärke, järnfäste med punsad parerplåt och tumbygel, byglar med ansvällningar på mitten, senare kavellindning av tvinnad mässingstråd med kransar, längd 98 cm

Spetsen skadad

Vapen/Medaljer

Värja 1600-tal

Budhistorik (14 bud)
60575
6 000
60574
5 800
60573
5 600
59214
5 400
60569
5 400

Slutpris SEK:
6 000
572 EUR, 644 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.