Sabel turkisk

104565

SABEL, turkisk, 1800-tal, klinga med graverad dekor, parerstänger i stål, fäste i mässing med kavelplattor av horn, läderklädd balja med mässingsbeslag, längd 94 cm

Slitage, skador, kompletteringar

Vapen/Medaljer

Sabel turkisk

Budhistorik (10 bud)
60500
60413
1 900
59021
1 800
60412
1 700
59021

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.