Sabel

104303

SABEL, svensk 1880-tal, för infanteriofficer, fäste med Oscar II:s namnchiffer, svart stålbalja, längd 93 cm

Ytrost, kavellindning skadad

Ändringar/tillägg
Proveniens: Överste Wilhelm Bergenstråhle (1856-1913) Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Småland

Vapen/Medaljer

Sabel
Budhistorik (14 bud)
60678
2 600
60199
2 400
60677
2 400
60199
60676

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.