Sabel för livgardesofficer

104301

SABEL, m/ 1853, för livgardesofficer, balja i svart svart skinn med två förgyllda mässingsbeslag, längd 95

Baljan renoverad, nagg på kaveln

Ändringar/tillägg
Proveniens: Överste Wilhelm Bergenstråhle (1856-1913) Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Småland

Vapen/Medaljer

Sabel för livgardesofficer
Budhistorik (6 bud)
60652
3 400
60202
3 200
59042
57377
57375

Slutpris SEK:
3 400
324 EUR, 365 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.