Création konsttidskrifter

103966

KONSTTIDSKRIFTER, 3 st, CRÉATION, utg. Birgit Åkesson, 1941, 1 färgträsnitt Adja Yunkers, 1 träsnitt Birgit Åkesson, 1 kolorerat montage E. Möller Nielsen, upplaga 250 nr. ex., ARS. Tidskrift för konst, litteratur och vetenskap, 1942: 1, 1 signerat originalfärgträsnitt Adja Yunkers, 1 signerad originallitografi Sven Erixson, upplaga 150 exemplar, HUMANITET OKTOBER 1933, Privattryck efter linoleumtryck av Sven Erixon, Amelin, Ivar Andersson, Ruben Blomkvist, Erson, Sven Storm, Adolf Gorring, Anne-Lise Esmund, Erik Gnista, Ulla Esmund, samtliga tre i originalomslag

Skador

Création konsttidskrifter

Budhistorik (25 bud)
41620
1 900
41617
1 800
41326
1 700
41491
1 600
41326

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.