Bordsur med kvicksilverpendel

102518

BORDSUR, Frankrike 1800-talets andra hälft, verk av mässing signerat Marti & Cie (verksamma från 1850), Paris, kompensationspendel med kvicksilver, halvslag, glasat fodral av förgylld mässing, höjd 36,5 cm

Förgyllningen med smärre fläckar

Klockor/Ur

Bordsur med kvicksilverpendel

Budhistorik (6 bud)
33619
32504
2 800
32504
2 400
26934
26934

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.