Karl XII:s bibel

102034

KARL XII:s BIBEL, Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning, Stockholm 1703, 1702, med graverat extra titelblad, graverat porträtt av Karl XII, 8 graverade kartor och planscher, delvis samtida svart skinnband, beslag av mässing med konungens monogram, konungens blindpressade monogram under kunglig krona

Vissa skador, några lagningar, några defekter, vissa uppfodrade planscher, något fläckad, delvis fuk

Böcker/Kartor

Karl XII:s bibel

Budhistorik (21 bud)
27143
5 400
27155
5 200
27143
5 000
27148
4 800
27143
4 600

Slutpris SEK:
5 400
517 EUR, 608 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.