Axel Johan Fägerplan oljemålningar 1 par

101761

FÄGERPLAN, Axel Johan (1788-1865): 2 st., Porträtt av Grosshandlaren Frans Gustaf Carré, född 1758, död 1844, efter akvarell av Lafrensen samt hans maka Maria Lovisa Levin, född 1765, död 1820 efter akvarell av Köhler. ett par
Signerade A.J. Fägerplan och daterade 1856. Olja på duk, 53x 43 vardera.
Samtida bronserade originalramar

Konst, Måleri

Budhistorik (5 bud)
23846
10 500
23842
8 200
17780
7 200
17547
17210

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.