Officerssabel 1800-tal

101580

SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, för officer, blånerad och förgylld klinga, dekorerad med Karl XIV Johans namnchiffer, förgyllt mässingsfäste med lejonkappa, längd 92 cm

Slitage, ytrost

Vapen/Medaljer

Officerssabel 1800-tal
Budhistorik (10 bud)
22935
3 400
22543
3 200
22932
3 200
22543
2 400
21923

Slutpris SEK:
3 400
332 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.