Nils Andersson oljemålning

100458

ANDERSSON, Nils (Kättiistad socken, Östergötlands län 1817-1865 Waxholm): Gubbe säljande fastlagsris (påskris), signerad och daterad N. Andersson 1848, olja på duk, orginalspännram, 11,5x31, samtida förgylld och ornamenterad ram

PROVENIENS: Herr Notarien Lundberg (från åtminstonde 1850)

LITTERATUR: E. Hultmark, Kungl Akademien för de fria konsterna. Utställningar 1794-1887, 1935, s9 under 1850, nr 226 "Gubbe säljande fastlagsris"

UTSTÄLLD: Stockholm, Konstakademien 1850, nr.226

Fastlagsris är en gammal sed som använts i Sverige sedan 1600-talet. Enligt denna skulle man risa (piska) varandra på fettisdagen eller på långfredagens morgon som en symbolisk påminnelse om Jesu lidande. Under 1700 talets senare del blev fastlagriset också ett prydnadsris smyckat med färgglada pappersremsor med rim. Sedan åtminstonde mitten av 1800 talet, alltså under samma tid då den aktuella målningen tillkom, ersattes dessa med färgade fjädervippor av hönsfjädrar. Den aktuella målningen kan följdaktligen vara en av de första avbildningarna i svensk konsthistoria av denna än idag levande tradition.

Konst

Nils Andersson oljemålning

Budhistorik (18 bud)
20389
5 200
20283
5 000
20276
4 800
20273
4 600
20272
4 400

Slutpris SEK:
5 200
Utropspris SEK:
6 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer