Joseph Magnus Stäck oljemålning

100124

STÄCK, Joseph Magnus (1812-1868): "Utsigt vid Rösunda", signerad JM Stäck, olja på duk, 32,5x40;
LITTERATUR: G Serner, Johan Magnus Stäck 1812-1968, 1934, s 138, under 1837, nr. 109 eller 111
MANUSKRIPT: JM Stäck, Arbeten sedan 1832 af JM Stäck under 1837, nr. 117 "Utsigt vid Rösunda" eller 119 "Utsigt vid Rösunda" (MS, Kungliga Biblioteket)

Konst, Måleri

Budhistorik (15 bud)
13649
3 800
13647
3 600
13646
3 400
13643
3 200
13643
2 800

Slutpris SEK:
3 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer