Kabinettskåp barock sannolikt Flandern

100111

KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut, sannolikt Flandern, fanerat med valnöt, ebenholts och ben, beslag av mässing, inredning med miniatyrscen och speglar, höjd 79, 137x55
PROVENIENS: Kabinettskåpet härstammar från Bergerac, Dordogne, Frankrike
HISTORIK: Ett liknande kabinettskåp finns enligt uppgift på Rijksmuseum i Amsterdam.

renoverat och kompletterat, mindre skador, senare benställning

Budhistorik (17 bud)
12984
16 000
12795
15 500
12855
15 000
12795
14 500
7370
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 563 EUR, 1 829 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.