Kabinettskåp barock sannolikt Flandern

100111

KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut, sannolikt Flandern, fanerat med valnöt, ebenholts och ben, beslag av mässing, inredning med miniatyrscen och speglar, höjd 79, 137x55
PROVENIENS: Kabinettskåpet härstammar från Bergerac, Dordogne, Frankrike
HISTORIK: Ett liknande kabinettskåp finns enligt uppgift på Rijksmuseum i Amsterdam.

renoverat och kompletterat, mindre skador, senare benställning

Budhistorik (17 bud)
12984
16 000
12795
15 500
12855
15 000
12795
14 500
7370
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 634 EUR, 1 896 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Slakthusgatan 22
Växel tel 08-686 98 80

Helsingfors
Växel +358 9 35 426 700

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Baltzarsgatan 6

Antikskolan

» Läs mer