Soffa amerikansk möjligen Duncan Phyfes verkstad

100108

SOFFA, 1800-talets första hälft, Amerika, möjligen Duncan Phyfes verkstad, träskuren och bonad mahogny, skuren dekor i form av fantasidjur, fötter i form av tassar, längd 163
PROVENIENS: Anne-Outram Hinckley (gift Gill Hodgkinson), Beacon Hill, Boston och vidare i arv på dottersidan.
HISTORIK: Duncan Phyfe (1768-1854) ses som en av Amerikas mest kända möbelskapare från 1800-talet. Han föddes i Skottland men emigrerade i unga år till Amerika, Albany, New York. Vid 16

spår efter hjultrissor

Budhistorik (8 bud)
12961
6 000
12960
5 600
12959
5 200
12958
4 800
12957
4 200

Slutpris SEK:
6 000
613 EUR, 711 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.