Soffa amerikansk möjligen Duncan Phyfes verkstad

100108

SOFFA, 1800-talets första hälft, Amerika, möjligen Duncan Phyfes verkstad, träskuren och bonad mahogny, skuren dekor i form av fantasidjur, fötter i form av tassar, längd 163
PROVENIENS: Anne-Outram Hinckley (gift Gill Hodgkinson), Beacon Hill, Boston och vidare i arv på dottersidan.
HISTORIK: Duncan Phyfe (1768-1854) ses som en av Amerikas mest kända möbelskapare från 1800-talet. Han föddes i Skottland men emigrerade i unga år till Amerika, Albany, New York. Vid 16

spår efter hjultrissor

Budhistorik (8 bud)
12961
6 000
12960
5 600
12959
5 200
12958
4 800
12957
4 200

Slutpris SEK:
6 000
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer