Toilettebord stockholmsarbete i rokoko

100105

TOILETTEBORD, stockholmsarbete i rokoko, av Bartel Creutz (mästare i Stockholm 1754-96), signerat H.CREVTZ samt Stockholms snickarämbetets sigill, fanerat med valnöt och amarant, förgyllda beslag, inredning med fack och spegel, höjd 77, 74x42

Skador och lagningar

Budhistorik (19 bud)
12227
10 000
12211
7 800
12001
6 200
11568
6 000
11567
5 400

Slutpris SEK:
10 000
1 021 EUR, 1 185 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.