Toilettebord stockholmsarbete i rokoko

100105

TOILETTEBORD, stockholmsarbete i rokoko, av Bartel Creutz (mästare i Stockholm 1754-96), signerat H.CREVTZ samt Stockholms snickarämbetets sigill, fanerat med valnöt och amarant, förgyllda beslag, inredning med fack och spegel, höjd 77, 74x42

Skador och lagningar

Budhistorik (19 bud)
12227
10 000
12211
7 800
12001
6 200
11568
6 000
11567
5 400

Slutpris SEK:
10 000
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer