Konstvärlden - Mästargrafik i miniatyr

100028

KONSTVÄRLDEN. Mästargrafik i miniatyr (ryggtitel). 20 grafiska blad i olika tekniker, delvis under passepartout, samtl. sign. o. olika nr/45. Lösa i 2 nötta bruna skbdkassett, en blekt ngt fläck. ryggar.
Utgavs 1941-42 av Konstvärlden. Följande konstnärer ingår: Hans Norsbo (torrnålsgrav., Vinter på gruvbacken), Louis Sparre (etsning, Motiv fr. Borgå), Harald Sallberg (trägrav., Sommardag på Öland), Uno Stallarholm (etsning, Sensommar, Sela-ön), Albert Olson-Mesch (torrnålsgrav., Självporträtt i mössa), Arthur Salén (färgträsn., Nordisk Afton), Arvid Fougstedt ( sign. ej nr. provtryck utan passepartout, Modigliani och Picasso), Waldemar Bernhard (trägrav., Nike), Stig Borglind (kprst., Heidelberg), Elsa Kjellström (trägravyr, Brigida Virgo), Bertil Bull Hedlund (etsning, En gastronomisk trio), David Ahlquist (etsning, Gungstolen), Folke Gullby (etsning, Trädet), Ulf Johansson (torrnålsgrav., Stormmoln), Björn v Rosen (etsning, The fairy hut), Gustav Croner (etsning, Ängen), Annie Bergman (färgträsn., Klöver och blåklockor), Ann-Margret Dahlquist-Ljungberg (torrnålsgrav., Nussknacker und Prinzess Pirlipot), Stig Wirde (etsning, Utkant, Norrköping), Sven Ljungberg (linjeetsn., Vila), Folke Gullby (torrnålsgrav., sign. o. onr., Självporträtt).

Budhistorik (6 bud)
11961
4 400
11953
4 200
11942
9976
3 800
9975

Slutpris SEK:
4 400
449 EUR, 521 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.